poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Konserwacja ekspresu do kawy

Ekspres do kawy, podobnie jak inne urządzenia wymaga nieustannej konserwacji i pielęgnacji. Dobrze zadbany sprzęt służy dłużej i rzadziej się psuje, a odpowiednio wyczyszczony ekspres parzy lepszą kawę. Należy więc pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkamienianiu.

Ponieważ ekspres do kawy jest urządzeniem, które pracuje w stałym kontakcie z wodą, narażony jest na osadzanie się kamienia, który regularnie należy usuwać. Częstotliwość czyszczenia zależy od twardości wody, a także od specjalnych filtrów. Jeśli je posiadamy, osadzanie się kamienia nie będzie częste i w rezultacie rzadziej będziemy zmuszeni odkamieniać nasz ekspres do kawy.

Odkamienianie ekspresu ciśnieniowego kolbowego nie należy do czynności łatwych i przyjemnych. Aby właściwie odkamienić taki ekspres do kawy należy w pierwszej kolejności wyjąć filtr ze zbiornika, a następnie w zbiorniku tym sporządzić roztwór odkamieniający ze specjalnych do tego celu tabletek, lub płynu. Następnie niewielką ilość roztworu przepuszczamy przez dyszę oraz kolbę i zostawiamy ekspres ciśnieniowy włączony na około 20 minut. Po ich upływie wlewamy pozostały roztwór i ponownie pozostawiamy włączone urządzenie na kolejne 20 minut. Na koniec napełniamy zbiornik świeżą woda i przepłukujemy dyszę i kolbę z pozostałości roztworu odkamieniającego.
Proces czyszczenia ciśnieniowego ekspresu do kawy różni się nieco od odkamieniania. Aby właściwie wyczyścić ekspres kolbowy należy na kolbę założyć ślepe sitko, po czym wsypać proszek czyszczący. Następnie należy włączyć parzenie kawy na 5 sekund i wyłączyć, odczekać krótką chwilę i czynność tą powtórzyć pięciokrotnie. Po tym zabiegu trzeba dokładnie wypłukać kolbę i ponownie powtórzyć 5 sekundowy cykl parzenia jak przed chwilą. W ten sposób ekspres do kawy zostanie oczyszczony, a woda powróci do tacki ociekowej.

W przypadku ekspresów ciśnieniowych automatycznych, proces odkamieniania i czyszczenia jest dużo prostszy. Wystarczy wyjąć filtr ze zbiornika, użyć odpowiedni środek czyszcząco-odkamieniający, i uruchomić odpowiedni program, a wszystkie czynności zostaną wykonane automatycznie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz